Et enkelt telefonopkald i starten februar, markerede enden på den såkaldte vestlige alliance og den verdensorden, der har hersket siden Anden Verdenskrig. Det opkald var, selvfølgelig, mellem Trump og Putin.
I dette afsnit af Revolutionær Kommunistisk Podcast er Rasmus Jeppesen inviteret i studiet til at tale om, hvad det faktisk er der foregår for tiden, hvad der ligger bag dette kollaps, og hvilke konsekvenser det kommer til at have for klassekampen i den kommende tid.
Lyt på Spotify her:
Lyt på Apple Podcasts her:
Du kan også lytte til den nye episode af RKP’s podcast på din fortrukne podcast-app ved at søge på “Revolutionær Kommunistisk Podcast”.
Hvis du er enig i, at det på tide at lægge kapitalismen i graven, og vil være med til at få det til at ske i vores livstid, kan du blive medlem her, eller skrive til os på Instagram for at høre mere.
Du kan også støtte os ved at give podcasten en anmeldelse på din podcast app.
Revolutionær Kommunistisk Podcast er produceret af Revolutionært Kommunistisk Parti, som er den danske sektion af Revolutionary Communist International. Vi kæmper for en verdensomspændende kommunistisk revolution for at gøre en ende på kapitalismens vanvid.