Hør, hvilke problemer efterkrigstiden stillede den revolutionære bevægelse overfor, og hvad vi kan lære af deres erfaringer.

[Podcast] Marxisme efter anden verdenskrig og arven fra Ted Grant

Rkp podcast efter krigen (1)
Foto: Britiske soldater i Frankrig under anden verdenskrig (1940) Public domain.

Revolutionær Kommunistisk Podcast




Afslutningen på anden verdenskrig indledte en ny æra af kapitalismen. Efter tre årtiers revolutioner, fascisme og kaos, begyndte verdensøkonomien at boome.

I Danmark fik vi velfærdsstaten, og på verdensscenen lignede det, at FN skulle sikre demokrati og fred til evig tid. Men guldalderen varede ikke ved, og i dag er kapitalismens krise og alle dens konsekvenser tilbage på menuen.  

I dette afsnit, forklarer Victor Murray, hvordan vi kan forstå de afgørende spørgsmål fra perioden, og hvilke lektioner vi kan drage for klassekampen i dag, med udgangspunkt i den britiske marxist Ted Grants idéer. Oplægget blev givet til Revolution Festival 2025.