RKP har udgivet en ny bog ‘Marxisme eller anarkisme?’ – læs forordet her og køb bogen på Forlaget Marx.

Marxisme eller anarkisme?

Marxisme og anarkisme (2) (1)

Nikolaj Lohmann




Revolutionært Kommunistisk Parti har udgivet en ny bog ‘Marxisme eller anarkisme?’, hvor Alan Woods belyser de fundamentale forskelle på marxisme og anarkisme. For at give en forsmag på bogen, bringer vi her udgiverens forord. Bogen kan købes på Forlaget Marx til 80 kr.


Den periode, som vi netop nu gennemlever, kan vi med sikkerhed sige, er en af de mest turbulente i kapitalismens historie. På mindre end et årti har vi set massebevægelser i en tredjedel af verdens lande, en verdensomspændende pandemi, inflationskrise, en række krige, Gen-z-revolutioner og generalstrejker for at nævne blot nogle enkelte begivenheder.

I de gamle kapitalistiske lande som USA og Storbritannien har andelen af befolkningen med et positivt syn på kapitalismen været støt nedadgående, og flere og flere, særligt unge, forbinder de problemer, som de ser i verden og selv oplever i deres hverdag med selve det kapitalistiske system.

Samtidig ser vi også en indædt modstand mod de partier og politikere, som administrerer kapitalismen. Herhjemme i Danmark har over halvdelen af befolkningen ikke tillid til politikerne eller Folketinget. Det er slående, at de partier, som står til venstre for Socialdemokratiet, heller ikke formår at tappe ind i den voksende utilfredshed med hele systemet. Årsagen er, at hele den parlamentariske venstrefløj for længst har opgivet kampen om et andet samfund og har bundet sig helt og holdent til det kapitalistiske system, ligesom alle de andre partier.

Den voksende vrede mod det kapitalistiske system og dets institutioner blandt arbejdere og særligt unge er kun et positivt fænomen, for det udtrykker i virkeligheden en voksende klassebevidsthed – en viden om, at deres interesser står i modsætning til den kapitalistiske politik, som alle partierne forsvarer. Men denne afvisning af de etablerede partier og denne dybe mistro overfor politikerne kan også få nogen til at drage konklusioner, som vi som marxister ikke mener er gavnlige i kampen for en anden verden og for kommunisme. 

Mange af disse ideer er influeret – direkte eller indirekte – af anarkismen. For mange unge kan anarkismen virke som det mest radikale: en total afvisning af alle autoriteter, fuldstændig frihed for individet og et opgør med alle former for undertrykkelse. Vi er ikke i tvivl om, at mange af dem, der bevidst eller ubevidst ser til anarkismen, er ærlige og oprigtige revolutionære, der vil gøre alt i deres magt for at ændre dette samfund.

Derfor er det så meget desto vigtigere, at vi diskuterer, hvad vejen frem er, og hvorfor vi mener, at anarkismen er en blindgyde. Kampen for et samfund uden klasser og uden statsmagt – et kommunistisk samfund – som både anarkister og kommunister kæmper for, er den vigtigste kamp, som man kan kæmpe for at opnå menneskehedens fremtid og befrielse. Derfor mener vi også, at det fordrer en seriøs tilgang til den kamp; at vi ærligt og åbent diskuterer, hvilke ideer, som vi mener styrker denne kamp og arbejderklassens generelle kamp mod kapitalismen, og hvilke ideer, der er kontraproduktive eller endda skadelige i denne kamp.

Det foreliggende værk er skrevet med netop det formål. Teksten “Marxisme eller anarkisme?” af Alan Woods blev oprindelig udgivet som en artikelserie i 2017 som et svar på kritik af en tidligere artikel af samme forfatter med titlen »Marxisme og anarkisme« fra 2011. Kritikken kom fra den brasilianske anarkistiske gruppe ‘Bandiera Negra’ (‘Sorte Fane’) i form af et opslag på deres Facebook-side fra den 22. oktober 2016.

Vi har fra forlagets side desuden valgt at oversætte og inkludere Sorte Fanes kritik som appendiks bagerst i pamfletten. Teksten er som nævnt oprindeligt et opslag på Facebook, der i skrivende stund stadig er tilgængeligt, selvom det ser ud til, at Bandiera Negra har stoppet deres virksomhed, eftersom deres sidste opslag er fra 2022.

Teksten er oprindeligt oversat fra portugisisk, og vi har fra redaktionens side valgt at lave mindre ændringer i teksten opstilling, der gør den mere læsevenlig i det foreliggende format. Vi har ikke foretaget nogle ændringer i selve teksten, hvorfor formateringen også varierer fra hovedteksten. Det betyder også, at fejlciteringer og mangel på henvisninger i appendikset udelukkende kommer fra Sorte Fanes oprindelige tekst fra Facebook. Redaktionen påtager sig naturligvis ansvaret for eventuelle fejloversættelser.

Vi valgte først og fremmest at inkludere Sorte Fanes svar for at læseren kan se, at Alan Woods ikke lægger ord i munden på anarkisterne, men omhyggeligt gennemgår deres kritik punkt for punkt. Formålet er ikke at ydmyge eller håne anarkismen eller dens tilhængere, men at illustrere anarkismens teoretiske svaghed og de taktiske og organisatoriske fejl, som denne svaghed medfører.

Ligesom størstedelen af de unge og arbejdere, der bliver tiltrukket af anarkismen, kæmper vi i Revolutionært Kommunistisk Parti i Danmark, og i Revolutionary Communist International i resten af verden, også for et klasseløst, pengeløst og statsløst samfund, det vi beskriver som et kommunistisk samfund. 

Derfor rækker vi også vores hånd ud til alle dem, som vil omvælte dette syge kapitalistiske system; som oprigtigt ønsker at kæmpe for en revolution. Gå med os, diskutér og debattér med os, så vi kan slutte os sammen på et solidt teoretisk grundlag, som det kræver for at bygge det parti og den internationale, der er nødvendig, hvis vi ønsker at afskaffe dette rådne system én gang for alle.

Nikolaj Lohmann
Revolutionært Kommunistisk Parti
København, 2026